Nawozy fosforowe w rolnictwie – niezbędne wsparcie dla plonów

pexels-pixabay-46164

Fosfor to jeden z trzech kluczowych makroelementów stanowiących podstawowe składniki odżywcze roślin uprawnych (obok azotu i potasu). Pełni fundamentalną rolę w wielu procesach biochemicznych, wpływając nie tylko na wielkość, ale także jakość uzyskiwanych plonów. W polskich glebach mogą występować znaczne niedobory fosforu, których uzupełnienie jest możliwe właśnie poprzez zastosowanie odpowiednich nawozów fosforowych. Przyjrzyjmy się bliżej roli tych preparatów we współczesnym rolnictwie profesjonalnym. 

Wpływ fosforu na rozwój roślin uprawnych

Fosfor jest składnikiem kwasów nukleinowych, fosfolipidów oraz ATP (związku organicznego będącego podstawowym wewnątrzkomórkowym nośnikiem energii). Pełni kluczową rolę w procesach energetycznych i metabolicznych roślin, wpływając na rozwój systemu korzeniowego, kwitnienie, dojrzewanie owoców oraz ogólną kondycję roślin.

Nawet niewielkie niedobory fosforu mogą skutkować zahamowaniem wzrostu, osłabieniem korzeni i tym samym obniżeniem jakości oraz zmniejszeniem ilości plonów. Aby temu przeciwdziałać, należy zwiększyć dostępność tego pierwiastka dla roślin na drodze nawożenia.

Porada eksperta Polfert Group:

Nawozy fosforowe mogą być używane w różnych fazach rozwoju roślin, od siewu, przez kwitnienie, aż po owocowanie.

Rodzaje nawozów fosforowych

Nawozy fosforowe można podzielić na dwie główne kategorie, czyli preparaty jednoskładnikowe oraz wieloskładnikowe, w których fosfor stanowi jeden z zasadniczych elementów formuły odżywczej.

Przykładami popularnych nawozów fosforowych, masowo stosowanych w rolnictwie i dostępnych w stałej ofercie Polfert Group, są:

  • Fosforan amonu (DAP 18-46) - zawiera 18% azotu i 46% fosforu (P₂O₅). Jest dobrze rozpuszczalny w wodzie i może być stosowany na wszystkich rodzajach gleby do nawożenia różnych upraw, w tym zbóż, rzepaku, warzyw, owoców oraz roślin strączkowych. DAP 18-46 charakteryzuje się łatwą przyswajalnością przez rośliny.
  • Fosforan amonu (MAP 12-52) - zawiera 12% azotu i 52% fosforu (P₂O₅). Jest szczególnie polecany do nawożenia roślin strączkowych, warzyw i drzew owocowych. MAP 12-52 wspomaga rozwój systemu korzeniowego oraz kwitnienie, co przekłada się na lepsze plonowanie.
  • SuperFOSDAR P40+10Ca - granulowany nawóz fosforowy zawierający 40% fosforu (P₂O₅) i 10% wapnia (CaO). Wapń wspomaga pobieranie fosforu i poprawia strukturę systemu korzeniowego rośliny. SuperFOSDAR P40+10Ca jest dobrze rozpuszczalny w wodzie, dlatego może być stosowany w ramach nawożenia dolistnego w celu przyspieszenia dostępności fosforu dla roślin.
  • TrifosGran ICL - granulowany nawóz fosforowy o najwyższym stężeniu fosforu na rynku, zawierający 46,9% fosforu (P₂O₅) i 24% wapnia (CaO). Fosfor w formie fosforanu (H₂PO₄⁻) jest łatwo przyswajalny przez system korzeniowy roślin, co zwiększa efektywność nawożenia.

Korzyści ze stosowania nawozów fosforowych. Jak dobrać odpowiedni nawóz?

Prawidłowo dobrany i poprawnie stosowany nawóz fosforowy, to wielkie wsparcie w procesie produkcji rolnej. Preparaty uzupełniające niedobory tego makroelementu przyczyniają się do lepszego rozwoju systemu korzeniowego roślin, co pozwala im skuteczniej pobierać wodę i składniki odżywcze z gleby. Fosfor bezpośrednio wpływa na zwiększenie plonowania i podniesienie jakości plonów. Dodajmy, że rośliny odpowiednio zaopatrzone w fosfor są bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, choroby i inne stresy środowiskowe.

Dobór nawozu fosforowego zawsze warto poprzedzić szczegółową analizą gleby oraz zapotrzebowania danej rośliny na ten makroelement. Zachęcamy również do skorzystania z fachowego doradztwa ekspertów z hurtowni nawozów rolniczych Polfert Group, którzy podpowiedzią, jaki nawóz najlepiej sprawdzi się na konkretnym stanowisku.

Autor: Polfert
Udostępnij:

Zobacz również

Skontaktuj się z nami

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcami Polfert Group i otrzymaj indywidualną, niezobowiązującą ofertę oraz skorzystaj z fachowych porad ekspertów.

Formularz zamówienia

Formularz zamówienia

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcami Polfert Group i otrzymaj indywidualną, niezobowiązującą ofertę oraz skorzystaj z fachowych porad ekspertów.

Zapytaj o nawóz