Fosfor i azot w jednym? Poznaj zalety stosowania nawozów typu DAP

pexels-wolfgang-weiser-467045605-31708520

To oczywiste, że bez nawożenia nie ma efektywnego rolnictwa. Obecnie producenci żywności mogą dosłownie przebierać w rodzajach nawozów, zarówno jedno-, jak i wieloskładnikowych, precyzyjnie dopasowując je do specyfiki uprawy i składu gleby. Poza klasycznymi nawozami azotowymi, fosforowymi czy potasowymi, spore zainteresowanie budzą dziś nawozy typu DAP, które łączą w sobie dwa kluczowe składniki pokarmowe roślin: fosfor i azot. Omawiamy najważniejsze korzyści z włączenia tych preparatów do planu nawożenia.

DAP – co to znaczy?

Pod skrótem DAP kryje się Diammonium Phosphate, czyli nawóz mineralny (sztuczny) o wzorze chemicznym (NH₄)₂HPO₄. Nawóz ten zawiera:

  • około 18% azotu (N) w formie amonowej, stabilnej i mniej podatnej na straty w porównaniu z azotem saletrzanym czy amidowym, co jest szczególnie istotne na glebach lekkich;
  • około 46% fosforu (P₂O₅).

Połączenie tych dwóch składników sprawia, że mamy tutaj do czynienia z jednym z najbardziej wszechstronnych nawozów dostępnych w sprzedaży. Jest to szczególnie dobry wybór w przypadku konieczności uzupełnienia znacznych niedoborów fosforu, przy jednoczesnym zapewnieniu roślinom dostaw kluczowego składnika odżywczego wpływającego na plonowanie, czyli azotu.

Porada eksperta Polfert Group:

Nawozy typu DAP stanowią jedno z najbardziej skoncentrowanych źródeł fosforu dostępnych na polskim rynku.

Zalety nawozów DAP

Główną motywacją do włączenia nawozu DAP do planu nawożenia jest fakt, iż mamy tutaj do czynienia z podwójnym działaniem. Dzięki połączeniu azotu i fosforu w jednym granulacie, DAP ułatwia zrównoważone nawożenie, szczególnie na początku wegetacji, gdy rośliny potrzebują zarówno dobrego startu systemu korzeniowego (fosfor), jak i pobudzenia wzrostu (azot).

Ważną zaletą nawozów DAP jest bardzo dobra rozpuszczalność, dzięki czemu fosfor jest łatwiej dostępny dla roślin. Takie nawozy znakomicie sprawdzają się do stosowania przedsiewnego, a warto również podkreślić, że nawozy DAP uwalniają fosfor nawet przy niższych temperaturach, wspierając start upraw jarych.

Porada eksperta Polfert Group:

Nawozy DAP można mieszać z wieloma popularnymi nawozami potasowymi czy siarkowymi, co umożliwia indywidualne dopasowanie składu mieszanki do potrzeb konkretnej uprawy i specyfiki stanowiska.

Praktyczne zastosowanie nawozów typu DAP

Nawozy azotowo-fosforowe mają szerokie zastosowanie w rolnictwie profesjonalnym. Świetnie sprawdzają się pod uprawy jare, jako podstawa nawożenia przedsiewnego zbóż, kukurydzy, rzepaku czy warzyw.

Nawozy te mogą być stosowane także pod uprawy ozime, chociażby pod zboża czy rzepak ozimy – celem jest tutaj zwiększeni odporności roślin na wymarzanie.

Ponadto, nawozy DAP mogą być stosowane pod użytki rolne, do nawożenia pastwisk i łąk, szczególnie przy pierwszym pokosie.

Porada eksperta Polfert Group:

Z uwagi na wysoką koncentrację składników, nawozy DAP nie powinny być stosowane bezpośrednio w rzędy siewne, ponieważ może to zaszkodzić kiełkującym roślinom. Najlepiej aplikować je na całą powierzchnię lub delikatnie wymieszać z glebą przed siewem.

Dodatkowo należy pamiętać, że DAP nie zawiera potasu, stąd w przypadku upraw o dużym zapotrzebowaniu na ten składnik (np. buraki czy ziemniaki) konieczne może być zaplanowanie i przeprowadzenie nawożenia uzupełniającego.

Autor: Polfert
Udostępnij:

Zobacz również

Skontaktuj się z nami

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcami Polfert Group i otrzymaj indywidualną, niezobowiązującą ofertę oraz skorzystaj z fachowych porad ekspertów.

Formularz zamówienia

Formularz zamówienia

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcami Polfert Group i otrzymaj indywidualną, niezobowiązującą ofertę oraz skorzystaj z fachowych porad ekspertów.

Zapytaj o nawóz