Najważniejsze fakty na temat nawozów mineralnych (sztucznych)

pexels-flambo-388007-1112080

Nawozy mineralne to fundament współczesnego rolnictwa. Są niezbędne w celu uzupełnienia niedoborów makro- i mikroelementów w glebie, a tym samym zaspokojenia potrzeb żywieniowych roślin. Prawidłowe nawożenie jest warunkiem wysokiego plonowania, stąd każdy rolnik inwestuje niemałe środki w zakup dobrej jakości nawozów mineralnych (sztucznych). W naszym artykule przybliżamy kilka faktów na temat tych produktów nawozowych.

Czym są nawozy mineralne?

Nawozy mineralne, nazywane również nawozami sztucznymi, to preparaty nawozowe, które zawierają niezbędne roślinom składniki odżywcze w łatwo przyswajalnej formie. Chodzi tutaj przede wszystkim o makro- i mikroelementy, a więc azot, fosfor, potas, magnez, siarkę, wapń, bor, molibden, miedź, cynk, żelazo czy mangan.

Należy podkreślić, że nawozy mineralne powstają z surowców nieorganicznych, czyli przede wszystkim z minerałów oraz gazów, co istotnie odróżnia je od nawozów naturalnych. Z uwagi na wysoką koncentrację składników mineralnych takie nawozy bardzo szybko oddziałują na rośliny, umożliwiając błyskawiczne i kompleksowe uzupełnienie ewentualnych niedoborów składników odżywczych w glebie.

Rodzaje nawozów mineralnych

Nawozy mineralne można podzielić na dwie podstawowe grupy:

1. Nawozy jednoskładnikowe – czyli takie, w których dominuje jeden składnik odżywczy. Są to przede wszystkim nawozy azotowe, fosforowe, potasowe, wapniowe i magnezowe.

2. Nawozy wieloskładnikowe – nazywane również nawozami uniwersalnymi, które zawierają poszczególne składniki odżywcze w proporcjach dopasowanych do potrzeb konkretnych gatunków roślin uprawnych.

Wybierając rodzaj nawozu mineralnego, zwłaszcza jednoskładnikowego, należy w pierwszej kolejności ocenić rzeczywiste zapotrzebowanie na danym minerał w glebie. W tym celu przeprowadzamy badanie podłoża (można je zlecić wyspecjalizowanemu w tym laboratorium), co pozwoli określić nie tylko preferowany rodzaj nawozu, ale też ustalić dawkowanie i tym samym zaspokoić potrzeby żywieniowe roślin bez strat składników odżywczych (i wynikających z tego konsekwencji dla środowiska).

Zalety nawozów mineralnych

Podstawową zaletą nawozów sztucznych jest szeroki zakres ich zastosowania. Na rynku znajdziemy dziś nawozy pozwalające uzupełnić niedobory dowolnych makro- i mikroelementów, co z kolei umożliwia użyźnienie w zasadzie każdej gleby. Jest to bardzo ważne w czasach stopniowej degradacji terenów uprawnych (w wyniku wyeksploatowania gleb) oraz rosnącego zapotrzebowania na produkty żywnościowe.

Nawozy mineralne są produktami bardzo wysokiej jakości, o precyzyjnie dobranym składzie. Wynika z tego ich kolejna zaleta, czyli możliwość naprawdę dokładnego dobrania rodzaju i mieszanki nawozowej do realnych potrzeb danego stanowiska oraz uprawianych roślin. Dzięki temu rolnik jest w stanie optymalizować wykorzystanie nawozów i tym samym obniżyć koszty produkcji rolnej.

Podkreślmy przy tym, że pomimo rozwoju tzw. rolnictwa ekologicznego i promocji idei „od pola do stołu”, nie ma dziś możliwości zrezygnowania z nawozów sztucznych. Są one niezbędne dla zapewnienia wymaganego plonowania oraz odpowiedniej jakości plonów, szczególnie w niestabilnych, a wręcz pogarszających się warunkach klimatycznych w naszym kraju (m.in. postępujący problem suszy).

Autor: Polfert
Udostępnij:

Zobacz również

Skontaktuj się z nami

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcami Polfert Group i otrzymaj indywidualną, niezobowiązującą ofertę oraz skorzystaj z fachowych porad ekspertów.

Formularz zamówienia

Formularz zamówienia

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcami Polfert Group i otrzymaj indywidualną, niezobowiązującą ofertę oraz skorzystaj z fachowych porad ekspertów.

Zapytaj o nawóz