Najważniejsze korzyści ze stosowania nawozów wieloskładnikowych

pexels-seb-116613-360013

Nawozy wieloskładnikowe, nazywane również nawozami NPK, to bardzo popularny wybór wśród producentów rolnych. Są nie tylko korzystne cenowo, ale również wygodne w stosowaniu, ograniczając zakres prac agrotechnicznych związanych z nawożeniem upraw. Na tym nie kończy się lista zalet tych preparatów nawozowych. Poznaj najważniejsze korzyści ze stosowania nawozów wieloskładnikowych.

Kompleksowe zaspokojenie potrzeb odżywczych roślin

Nawozy wieloskładnikowe pozwalają dostarczyć roślinom tych składników, które są im niezbędne do prawidłowego rozwoju, zapewniając również odporność na choroby, szkodniki i przyczyniając się do zwiększenia plonowania.

Nawozy NPK zaspokajają zapotrzebowanie roślin uprawnych na takie składniki odżywcze jak: azot, fosfor, potas oraz odpowiednio dobrane mikroelementy. Co ważne, można precyzyjnie dopasować konkretny nawóz wieloskładnikowy do uprawianej rośliny pod kątem jej realnych potrzeb.

Mniejsze ryzyko przenawożenia upraw

Skład nawozów wieloskładnikowych jest ustalany w taki sposób, aby rzeczywiście móc zaspokoić potrzeby konkretnej rośliny. Z jednej strony przekłada się to na efektywność nawożenia, a z drugiej znacząco zmniejsza ryzyko przenawożenia upraw, co jest częstym problemem w przypadku stosowania nawozów jednoskładnikowych – zwłaszcza bez wcześniejszego przeprowadzenia badań gleby.

Korzyści dla środowiska

Z uwagi na zbilansowanie składu nawozów NPK, nie stanowią one poważnego zagrożenia dla środowiska naturalnego. Stosowanie takich nawozów zmniejsza prawdopodobieństwo zanieczyszczenia wód podziemnych oraz zasolenia gleby, czyli dwóch największych problemów bezpośrednio związanych ze zbyt intensywnym używaniem nawozów azotowych.

Zwiększenie plonowania i jakości plonów

Stosowanie nawozów wieloskładnikowych pozwala zaspokoić większość potrzeb roślin uprawnych, co przyczynia się do ładnej rozbudowy systemu korzeniowego oraz części zielonych. Mówimy tutaj o nawozach uniwersalnych, które pozwalają stworzyć roślinom optymalne warunki wzrostu – tym samym można liczyć na rzeczywiste zwiększenie plonowania oraz jakości uzyskiwanych plonów.

Poprawa struktury gleby

Nawożenie ma na celu nie tylko odżywienie roślin, ale także uzupełnienie niedoborów makro- i mikroelementów w glebie, co pozwoli poprawić jej strukturę. Regularne stosowanie nawozów wieloskładnikowych może przyczynić się do zwiększenia przepuszczalności gleby, co jest korzystne z punktu widzenia nawadniania upraw.

Korzyści ekonomiczne

Trudno oczywiście wyrokować, czy stosowanie nawozów wieloskładnikowych okaże się tańsze, natomiast biorąc pod uwagę, że takie nawozy pozwalają w znacznym stopniu zaspokoić potrzeby roślin, to można wstępnie założyć, że jest to ekonomiczna propozycja, która może mieć pozytywny wpływ na opłacalność produkcji rolnej.

Pamiętajmy natomiast, że nawozy wieloskładnikowe nie są remedium na wszelkie bolączki związane z produkcją rolną. Bywają sytuacje, w których zdecydowanie lepszym wyborem będzie nawóz dedykowany, na przykład stricte azotowy. To już zależy od konkretnych warunków, a przede wszystkim od składu gleby i potrzeb odżywczych uprawianej rośliny.

Autor: Polfert
Udostępnij:

Zobacz również

Skontaktuj się z nami

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcami Polfert Group i otrzymaj indywidualną, niezobowiązującą ofertę oraz skorzystaj z fachowych porad ekspertów.

Formularz zamówienia

Formularz zamówienia

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcami Polfert Group i otrzymaj indywidualną, niezobowiązującą ofertę oraz skorzystaj z fachowych porad ekspertów.

Zapytaj o nawóz