Najbogatsze źródła azotu stosowane we współczesnym rolnictwie

pexels-jacques-barbary-1442419-4421377

Spośród wielu kluczowych makro- i mikroelementów, to właśnie azot stanowi najważniejszy składnik energetyczny roślin uprawnych, mając decydujący wpływ na wielkość i jakość plonów. Jednocześnie silny akcent kładzie się dziś na efektywne nawożenie azotem. Chodzi o to, aby zaspokoić zapotrzebowanie roślin na N, bez konieczności zwiększania dawkowania (w celu ochrony gleby i środowiska naturalnego). W ten postulat idealnie wpisują się najbogatsze źródła azotu, którym bliżej przyglądamy się w naszym artykule.

Mocznik

Mocznik jest zdecydowanie najpopularniejszym nawozem azotowym na świecie. Stanowi bardzo bogate źródło tego makroelementu, zawierając około 46% N.  Jest łatwo dostępny, tani w produkcji i stosunkowo stabilny w glebie. Występuje pod postacią granulowaną i prillowaną.

Porada eksperta Polfert:

Przypominamy, że posypowo na pole można stosować wyłącznie mocznik z inhibitorem ureazy, co wynika z obowiązujących od kilku lat regulacji unijnych. Mocznik bez powłoki można stosować tylko w formie dolistnej.

Pomimo bardzo wysokiej zawartości azotu, należy pamiętać, że efektywność nawożenia mocznikiem jest ściśle uzależniona m.in. od pH gleby, o czym więcej można przeczytać w osobnym artykule na naszym blogu.

Saletra amonowa

Saletra amonowa zawiera około 34% N, dostarczając roślinom azot zarówno w formie amonowej (NH₄⁺), jak i azotanowej (NO₃⁻). Tym samym stanowi nie tylko bogate, ale też bardzo efektywne źródło tego makroelementu. Saletra zapewnia szybkie działanie i długotrwałe uwalnianie azotu w glebie.

Saletrzak

Saletrzak to mieszanka saletry amonowej z węglanem wapnia, zawierająca między 28 a 32 proc. azotu. Ten nawóz dostarcza roślinom nie tylko N, ale także wapń, co jest szczególnie korzystne na glebach o kwaśnym i lekko kwaśnym pH.

Siarczan amonu

Siarczan amonu (około 21% N) dostarcza roślinom azot w formie amonowej, będąc również bardzo bogatym źródłem siarki (24%). Ten nawóz szczególnie dobrze sprawdza się na glebach ubogich w S. Trzeba natomiast pamiętać, że ma tendencję do zakwaszania gleby.

Gnojowica

Bogate źródła azotu to nie tylko nawozy sztuczne. Wspomnijmy również o naturalnych nawozach zawierających N, do których oczywiście zaliczymy gnojowicę. Zawartość azotu w tym nawozie zależy od rodzaju gnojowicy (bydlęca, wieprzowa), natomiast przyjmuje się, że może to być między – 0,2 a 1 proc. N.

Kompost

Kolejny naturalny nawóz, który zawiera między 0,5 a 1,5 proc. N. Stosowanie kompostu ma na celu nie tylko uzupełnienie niedoborów azotu, ale także poprawę struktury gleby, co zwiększa efektywność nawożenia sztucznymi źródłami N.

Na koniec wspomnijmy jeszcze o nawozach wieloskładnikowych, które także mogą dostarczyć roślinom znaczących dawek azotu. Stężenie tego makroelementu zależy od formuły nawozu. Przykładowo: Polifoska 8 NP 8-24-24 zawiera 8% azotu oraz po 24% fosforu i potasu.

Sztuczne nawozy, będące bogatymi źródłami azotu dla roślin uprawnych, są oczywiście dostępne w stałej ofercie Polfert Group. W doborze odpowiedniego preparatu na potrzeby Twojej uprawy pomogą Ci nasi eksperci.

Autor: Polfert
Udostępnij:

Zobacz również

Skontaktuj się z nami

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcami Polfert Group i otrzymaj indywidualną, niezobowiązującą ofertę oraz skorzystaj z fachowych porad ekspertów.

Formularz zamówienia

Formularz zamówienia

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcami Polfert Group i otrzymaj indywidualną, niezobowiązującą ofertę oraz skorzystaj z fachowych porad ekspertów.

Zapytaj o nawóz