Nawozy potasowe: co każdy rolnik musi o nich wiedzieć?

pexels-neosiam-603030

Podstawowym celem stosowania nawozów mineralnych (sztucznych) jest uzupełnienie ewentualnych niedoborów mikro- i makroelementów glebie, co z kolei pozwala zaspokoić potrzeby żywieniowe uprawianych roślin. Spośród wielu rodzajów nawozów kilka słów warto poświęcić tym, w których dominującym składnikiem jest potas. Nie są one tak popularne jak nawozy azotowe czy fosforowe, natomiast w wielu przypadkach okazują się niezbędne. W naszym artykule krótko omawiamy specyfikę i zastosowanie nawozów potasowych.

Czym są nawozy potasowe i jaką pełnią funkcję w rolnictwie?

Nawozy potasowe to nawozy jednoskładnikowe, które bazują oczywiście na potasie. Jest to jeden z kluczowych makroelementów, który pełni istotną funkcję w procesie rozwoju roślin uprawnych. Potas m.in. reguluje gospodarkę wodną, pobudza enzymy oraz wspomaga rozwój systemu korzeniowego.

Przykładami nawozów potasowych są chociażby siarczan potasu czy chlorek potasu. W obu przypadkach mówimy o nawozach sztucznych, czyli mających wysoką koncentrację składników mineralnych (tutaj potasu), uzyskiwanych głównie z surowców nieorganicznych.

Nawozy potasowe stosuje się nie tylko na uprawy jare, ale także ozime. W tym drugim przypadku celem jest zwiększenie mrozoodporności ozimin.

To warto wiedzieć

Ewidentnym objawem niedoboru potasu są chlorozy krawędziowe przechodzące w nekrozy.  Można również zaobserwować zahamowanie wzrostu korzeni i pędów.

Kiedy stosuje się nawozy potasowe?

Podstawowym kryterium zastosowania nawozu potasowego na danym stanowisku jest stwierdzenie niedoborów tego minerału w glebie. Można to ocenić wyłącznie na podstawie szczegółowych badań podłoża (najlepiej laboratoryjnych), które są przeprowadzane w celu m.in. określenia pH gleby oraz jej składu fizykochemicznego.

Nawozy potasowe są również niezbędne na polach, na których uprawia się rośliny zgłaszające zwiększone zapotrzebowanie na ten makroelement. Dobrym przykładem będzie tutaj przede wszystkim burak cukrowy, ale warto wspomnieć również o roślinach paszowych, jak kukurydza.

Ewentualne niedobory potasu w glebie można również uzupełniać poprzez stosowanie nawozów wieloskładnikowych. Jest to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy z jednej strony rolnik nie chce samodzielnie dobierać proporcji poszczególnych składników nawozu, a z drugiej uprawia rośliny, które nie wykazują istotnie zwiększonego zapotrzebowania na tylko jeden z kluczowych makroelementów (jak właśnie potas).

Podsumowując: nawozy potasowe bywają traktowane po macoszemu i na pewno nie budzą takiego zainteresowania, jak nawozy azotowe i fosforowe. Faktem jest natomiast, że w wielu przypadkach mogą się okazać niezbędne dla zapewnienia sobie odpowiedniego plonowania i jakościowych zbiorów, szczególnie na trudniejszych glebach.

Nie zapominajmy również, że potas zwiększa przyswajalność azotu, stąd często nawozy azotowe i potasowe stosuje się w tym samym czasie i na tych samych stanowiskach (największe zapotrzebowanie na potas przypada w okresie największego zapotrzebowania na azot).

Autor: Polfert
Udostępnij:

Zobacz również

Skontaktuj się z nami

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcami Polfert Group i otrzymaj indywidualną, niezobowiązującą ofertę oraz skorzystaj z fachowych porad ekspertów.

Formularz zamówienia

Formularz zamówienia

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcami Polfert Group i otrzymaj indywidualną, niezobowiązującą ofertę oraz skorzystaj z fachowych porad ekspertów.

Zapytaj o nawóz