Mocznik granulowany a prillowany – poznaj różnice i zastosowanie

pexels-vladimirsrajber-18431208

Mocznik to podstawowy rodzaj nawozu azotowego, masowo wykorzystywany w profesjonalnym rolnictwie. Jego kluczową zaletą jest to, że dostarcza roślinom łatwo dostępny i przyswajany azot, co z kolei ma bezpośrednie przełożenie na procesy wegetacyjne roślin, wielkość plonowania i jakość uzyskiwanych plonów. Warto przy tym wiedzieć, że mocznik występuje w różnych formach, w tym jako mocznik granulowany i prillowany (perlisty). W naszym artykule omawiamy podstawowe różnice między tymi dwiema formami mocznika, podając również przykłady ich zastosowania.

Mocznik granulowany – co trzeba o nim wiedzieć?

Mocznik granulowany to ta forma nawozu azotowego, która charakteryzuje się większymi i bardziej jednorodnymi granulkami w porównaniu z mocznikiem prillowanym. Jest to również popularniejszy wybór polskich rolników.

Ta popularność wynika głównie z faktu, iż granulki są twarde i mniej podatne na rozdrabnianie. To z kolei sprawia, że są w mniejszym stopniu narażone na straty podczas transportu i aplikacji na polu.

Mocznik granulowany szczególnie dobrze sprawdza się na większych obszarach upraw, czyli tam, gdzie kluczowe znaczenie ma równomierna aplikacja nawozu (minimalizacja ryzyka przenawożenia upraw i nadmiernego zasolenia gleby).

Z uwagi na odporność na zbrylanie mocznik granulowany jest polecany do stosowania w rozsiewaczach nawozów.

Porada eksperta:

Mocznik granulowany to rekomendowany nawóz azotowy do stosowania na glebach o wysokiej wilgotności lub tuż przed spodziewanym deszczem. Granulowana forma nawozu gwarantuje jego wolniejsze rozpuszczanie i tym samym mniejsze ryzyko wypłukiwania azotu z gleby.

Mocznik prillowany – alternatywa dla granulatu?

Mocznik prillowany jest również stosunkowo popularnym nawozem azotowym, który można łatwo odróżnić od wersji granulowanej po tym, że występuje pod postacią o wiele mniejszych, okrągłych granulek. Powstają one w procesie rozpylania roztworu mocznika w wieży prillującej.

Prille, czyli niewielkie granulki, mają porowatą powierzchnię i zdolność do szybkiego rozpuszczania się w glebie, jak i w wodzie. Stąd popularnym rozwiązaniem wśród rolników jest stosowanie mocznika prillowanego w formie rozpuszczonej, dolistnie.

Mocznik prillowany szczególnie dobrze sprawdza się na mniejszych obszarach oraz wszędzie tam, gdzie zależy nam na maksymalnej kontroli procesu nawożenia.

Porada eksperta:

Mocznik w formie prillowanej jest doskonałym nawozem pod rośliny, którym trzeba w krótkim czasie dostarczyć dużych dawek azotu.

Podsumowanie

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która forma mocznika jest lepsza i czy w ogóle należy to rozpatrywać w takich kategoriach. Raczej trzeba tutaj zaznaczyć, że są to dwa rodzaje nawozów przeznaczonych do innych zastosowań, o czym warto pamiętać na etapie zakupu mocznika na potrzeby uzupełniania niedoborów azotu w glebie.

Bez względu na to, czy rolnik ostatecznie zdecyduje się na mocznik granulowany czy prillowany, może mieć pewność, że ten nawóz będzie mieć pozytywny wpływ na plonowanie – oczywiście pod warunkiem prawidłowego stosowania w odpowiednich dawkach.

Autor: Polfert
Udostępnij:

Zobacz również

Skontaktuj się z nami

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcami Polfert Group i otrzymaj indywidualną, niezobowiązującą ofertę oraz skorzystaj z fachowych porad ekspertów.

Formularz zamówienia

Formularz zamówienia

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcami Polfert Group i otrzymaj indywidualną, niezobowiązującą ofertę oraz skorzystaj z fachowych porad ekspertów.

Zapytaj o nawóz