Jak uzupełnić niedobory siarki w glebie?
Siarka jest jednym z kluczowych makroelementów dla roślin uprawnych. Od lat zauważamy rosnący problem niedoborów siarki w glebie, na co rolnik powinien zareagować poprzez uzupełnienie S i tym samym zapewnienie roślinom optymalnych warunków rozwoju. Jak to zrobić? Zapraszamy po kilka praktycznych wskazówek.
Dlaczego zaczyna brakować siarki w glebach uprawnych?
Powód jest prozaiczny: chodzi o zmiany w polityce energetycznej naszego kraju. Stopniowo ograniczamy zużycie węgla i innych paliw kopalnych, nie tylko na poziomie gospodarstw domowych, ale przede wszystkim energetyki zawodowej.
Zmniejszenie spalania m.in. węgla oznacza mniejszą podaż związków siarki do gleby. Choć przechodzenie w kierunku odnawialnych źródeł energii na dłuższą metę będzie korzystne dla środowiska, to krótkoterminowo wymusza na rolnikach bliższe przyjrzenie się składowi gleby uprawnej i uzupełnienie ewentualnych niedoborów S.
Rola siarki w uprawie roślin
Siarka jest bardzo ważnym makroelementem, który m.in. uczestniczy w syntezie aminokwasów i białek (jest kluczowym składnikiem metioniny i cysteiny). Siarka wspiera również proces fotosyntezy poprzez udział w syntezie chlorofilu. Ponadto S jest składnikiem wielu enzymów i koenzymów, które biorą udział w przemianach metabolicznych, takich jak oddychanie komórkowe, oraz wzmacnia naturalną odporność roślin na choroby, szkodniki i niekorzystne warunki środowiskowe.
Analiza gleby
Stwierdzenie rzeczywistych niedoborów siarki w glebie nie jest możliwe „na oko”. Doświadczony rolnik jest w stanie ocenić to poprzez obserwację rozwoju roślin, natomiast kluczowe jest to, aby przywrócić optymalne stężenie S jeszcze przed zasiewem lub w trakcie okresu wegetacyjnego, kiedy rośliny zgłaszają zwiększone zapotrzebowanie na ten makroelement.
W tym celu przeprowadzamy analizę fizykochemiczną gleby, co powinno być punktem wyjścia do opracowania planu nawożenia, nie tylko z myślą o uzupełnieniu ewentualnych niedoborów siarki. Analiza pozwala szczegółowo określić skład gleby i na tej podstawie dopasować rodzaj i dawkowanie nawozów, aby z jednej strony odpowiedzieć na potrzeby roślin, a z drugiej nie szkodzić środowisku naturalnemu.
Uzupełnienie niedoborów siarki w glebie przy użyciu nawozów
Najszybszym i najefektywniejszym sposobem na zaspokojenie zapotrzebowania roślin na siarkę jest zastosowanie nawozów sztucznych, w których składzie istotny udział ma właśnie S. Do takich nawozów zaliczymy przede wszystkim:
· Siarczan amonu – jest to jeden z najchętniej wybieranych nawozów sztucznych. Obecność siarki sprawia, że podstawowy składnik nawozu, czyli azot, jest łatwiej dostępny dla roślin.
· Siarczan potasu;
· Siarczan magnezu;
· Siarczan wapnia;
· Nawozy wieloskładnikowe wzbogacone o S (np. NPK 8-20-30+S).
Wspomnijmy również o organicznych źródłach siarki, do których zaliczymy przede wszystkim kompost, obornik oraz nawozy zielone na bazie roślin strączkowych.
Na koniec dodajmy jeszcze, że uzupełniając niedobory siarki w glebie trzeba zadbać o dobrą dostępność tego makroelementu dla roślin uprawnych, o czym w dużej mierze decyduje pH gleby. Optymalny jest odczyn lekko kwaśny (6-7 pH).