Praktyczne wskazówki dotyczące stosowania mocznika 46% Prill

pexels-alexfu-13239503

Mocznik 46% Prill to jeden z najczęściej stosowanych nawozów azotowych w profesjonalnym rolnictwie. Oferuje bardzo wysoką zawartość azotu, a więc makroelementu odgrywającego kluczową rolę w procesie wzrostu roślin. Jest przy tym atrakcyjnie wyceniony, co zachęca rolników do sięgania po mocznik w tej postaci.

Stosując nawozy sztuczne, a do takich zaliczamy mocznik prillowany, należy kierować się najlepszymi praktykami rolniczymi oraz aktualnymi przepisami krajowymi i unijnymi. Po garść wskazówek zapraszamy do naszego artykułu.

Mocznik 46% Prill w kontekście przepisów UE

Już jakiś czas temu Unia Europejska wprowadziła regulacje mające na celu ograniczenie emisji amoniaku do atmosfery. Jednym z nałożonych ograniczeń jest zakaz stosowania mocznika 46% Prill bez powłoki inhibitora ureazy bezpośrednio posypowo na pola uprawne.

Tak rygorystyczne podejście Brukseli ma związek z wysokim ryzykiem strat azotu i zwiększoną emisją amoniaku do atmosfery, co nie tylko zmniejsza efektywność nawożenia, ale również negatywnie wpływa na środowisko.

Porada eksperta Polfert Group:

Aby uzmysłowić sobie skalę problemu, wystarczy wiedzieć, że za aż 80% emisji amoniaku do atmosfery odpowiada rolnictwo profesjonalne.

Mocznik 46% Prill z inhibitorem ureazy

Przepisy unijne dopuszczają stosowanie posypowo na pole wyłącznie mocznika z inhibitorem ureazy. Przypomnijmy, że inhibitor to substancja chemiczna, która opóźnia rozkład mocznika do amoniaku, dzięki czemu więcej azotu pozostaje dostępne dla roślin, w dodatku w dłuższym czasie.

Stosowanie mocznika 46% Prill z inhibitorem ureazy przynosi szereg korzyści zarówno z punktu widzenia agrotechniki, jak i ochrony środowiska naturalnego:

1. Redukcja strat azotu - inhibitory ureazy zmniejszają tempo rozkładu mocznika, co prowadzi do mniejszych strat azotu.

2. Zwiększenie efektywności nawożenia – nawóz prillowany z inhibitorem gwarantuje większą dostępność azotu dla roślin, co ma bezpośrednie przełożenie na zwiększenie plonowania. 

3.  Ochrona środowiska – dzięki ograniczeniu emisji amoniaku zmniejszamy negatywny wpływ działalności rolniczej na klimat.

Decydując się na nawożenie pola mocznikiem 46% Prill, należy przestrzegać podstawowych zasad agrotechnicznych, czyli:

  • Dopasować dawkowanie nawozu do rzeczywistych potrzeb roślin (badania gleby w celu ustalenia niedoborów azotu);
  • Zadbać o równomierne rozprowadzanie nawozu na powierzchni pola;
  • Stosować nawóz wtedy, gdy rośliny zgłaszają zwiększone zapotrzebowanie na azot, czyli w okresie intensywnego wzrostu;
  • Unikać nawożenia przed spodziewanymi opadami, aby uniknąć ryzyka wypłukiwania azotu.

Mocznik 46% Prill w formie rozpuszczonej

Prillowana postać mocznika cieszy się sporą popularnością wśród rolników z uwagi na to, że można ją łatwo rozpuścić w wodzie. To z kolei pozwala na legalne aplikowanie nawozu w formie dolistnej bez inhibitora ureazy, chociażby w uprawach szklarniowych.

Dolistna aplikacja nawozu może być bardzo efektywna, zapewniając szybkie dostarczenie azotu bezpośrednio do roślin i tym samym błyskawiczne uzupełnienie niedoborów tego makroelementu, zachowując przy tym wysoką precyzję nawożenia.

Więcej wskazówek z zakresu agrotechniki i stosowania nawozów rolniczych znajdziesz w innych artykułach opracowanych przez ekspertów Polfert Group.

Autor: Polfert
Udostępnij:

Zobacz również

Skontaktuj się z nami

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcami Polfert Group i otrzymaj indywidualną, niezobowiązującą ofertę oraz skorzystaj z fachowych porad ekspertów.

Formularz zamówienia

Formularz zamówienia

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcami Polfert Group i otrzymaj indywidualną, niezobowiązującą ofertę oraz skorzystaj z fachowych porad ekspertów.

Zapytaj o nawóz