Optymalne terminy stosowania mocznika 46% w rolnictwie

pexels-pixabay-36351

Mocznik 46% to jeden z najchętniej wybieranych nawozów azotowych. Fundamentem jego popularności jest oczywiście bardzo wysoka zawartość azotu, podstawowego składnika odżywczego roślin uprawnych. Pamiętajmy jednak, że w nawożeniu kluczowe jest zapewnienie jak najlepszej dostępności azotu i zminimalizowanie strat tego makroelementu. Istotny wpływ na to ma stosowanie się do zaleceń dotyczących terminów stosowania mocznika 46%. Zapraszamy po garść praktycznych wskazówek.

Mocznik 46% - co trzeba o nim wiedzieć?

Mocznik (CO(NH₂)₂) to organiczny związek chemiczny, który stanowi pożądany nawóz rolniczy. Wyróżnia się wysoką koncentracją azotu, który jest łatwo dostępny dla roślin po przekształceniu w amoniak i następnie w azotany.

Mocznik może być stosowany nie tylko w rolnictwie, ale też w ogrodnictwie czy sadownictwie – sięgamy po niego zawsze wtedy, gdy wymagane jest szybkie uzupełnienie znacznych niedoborów azotu.

Porada eksperta Polfert Group:

Mocznik 46% jest łatwo rozpuszczalny w wodzie, co umożliwia jego stosowanie zarówno w formie posypowej, jak i dolistnej.

Stosowanie przedsiewne (jesień/wczesna wiosna)

Mocznik to na tyle wszechstronny nawóz azotowy, że można go stosować praktycznie w całym okresie wegetacyjnym, w zależności od rodzaju uprawy.

W przypadku roślin ozimych, takich jak pszenica ozima i rzepak, nawożenie mocznikiem przeprowadzamy jesienią, ale jeszcze zanim gleba się wyziębi, a już na pewno przed nastaniem mrozów. Pozwoli to na stopniowe przekształcenie azotu i zapewni jego dostępność wczesną wiosną.

W przypadku upraw jarych (np. kukurydza, jęczmień jary), nawożenie przedsiewne przeprowadzamy wczesną wiosną, co wspomaga silny start roślin.

Porada eksperta Polfert Group:

Stosując mocznik przedsiewnie należy wymieszać go z glebą, aby uniknąć strat azotu poprzez ulatnianie amoniaku.

Nawożenie pogłówne (wiosna/lato)

Termin nawożenia pogłównego zależy od rodzaju uprawy. W przypadku zbóż ozimych i jarych aplikację przeprowadzamy wczesną wiosną, gdy rośliny rozpoczynają intensywny wzrost. Jeśli chodzi o rzepak, to pierwsza dawka powinna zostać podana w marcu/kwietniu, kolejna w fazie pąkowania. Nawożenie pod kukurydzę stosujemy w fazie 4–8 liści, aby pobudzić wzrost biomasy. Z kolei warzywa nawozimy w trakcie intensywnego wzrostu, najlepiej przed nawadnianiem lub spodziewanym deszczem.

Nawożenie dolistne (maj–sierpień)

Dolistna metoda nawożenia jest szczególnie efektywna w przypadku upraw drzew i krzewów owocowych oraz warzyw. Optymalny termin to maj i czerwiec, gdy rośliny są w fazie intensywnego wzrostu.

Porada eksperta Polfert Group:

Koncentracja roztworu mocznika nie powinna przekraczać 5–10%, aby uniknąć ryzyka poparzeń liści. Zabieg przeprowadzamy w pochmurne dni lub wieczorem.

Jesienne nawożenie mocznikiem

Taki zabieg jest wskazany przede wszystkim pod trawniki i łąki. Ma to na celu regenerację terenów zielonych po okresie letnich upałów. W przypadku pastwisk i łąk nawożenie przeprowadzamy po ostatnim pokosie.

Na koniec dodajmy, że należy unikać stosowania mocznika późną jesienią, gdy temperatury dobowe spadają poniżej 5°C. Takie warunki znacząco spowalniają proces przekształcania azotu, co skończy się jego nadmiernymi stratami – takie nawożenie jest po prostu nieefektywne i szkodliwe dla środowiska.

Autor: Polfert
Udostępnij:

Zobacz również

Skontaktuj się z nami

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcami Polfert Group i otrzymaj indywidualną, niezobowiązującą ofertę oraz skorzystaj z fachowych porad ekspertów.

Formularz zamówienia

Formularz zamówienia

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcami Polfert Group i otrzymaj indywidualną, niezobowiązującą ofertę oraz skorzystaj z fachowych porad ekspertów.

Zapytaj o nawóz