Jak dobrać nawóz wieloskładnikowy pod kątem specyfiki gleby i potrzeb konkretnej rośliny?

pexels-pixabay-326082

Od lat obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania nawozami wieloskładnikowymi. To nie dziwi, gdy weźmiemy pod uwagę ich niezaprzeczalną wszechstronność w zaspokajaniu potrzeb roślin na kluczowe składniki odżywcze. Pamiętajmy natomiast, że nawozy wieloskładnikowe, wbrew obiegowej opinii, nie są wcale nawozami w 100% uniwersalnymi. Rodzaj takiego nawozu zawsze należy dopasować pod kątem zarówno specyfiki gleby, jak i uprawianej rośliny. Po kilka wskazówek zapraszamy do naszego artykułu.

Czym są nawozy wieloskładnikowe?

Nawozy wieloskładnikowe to produkty nawozowe zawierające więcej niż jeden składnik odżywczy roślin uprawnych. Najpopularniejsze są nawozy będące źródłami azotu (N), fosforu (P) i potasu (K), które są kluczowymi makroelementami wspierającymi wzrost roślin i plonowanie.

Porada eksperta Polfert Group:

Nawozy wieloskładnikowe często określa się mianem nawozów NPK wraz z liczbami wskazującymi na procentową zawartość poszczególnych makroelementów w nawozie.

Przykładami nawozów wieloskładnikowych są:

  • Nawóz NPK 15-15-15 zawierający równomierne proporcje azotu, fosforu i potasu.
  • Nawóz NPK 8-20-30 zawiera więcej potasu i fosforu, co jest korzystne dla roślin cebulowych i bulwiastych.
  • Nawóz NPK 5-15-25 z wyższą zawartością potasu, często stosowany w uprawach owocowych.
  • Nawóz NPK 8-20-30 + S z dodatkiem siarki, pozwalający uzupełnić niedobory ważnego mikroelementu biorącego udział w procesie produkcji białek i enzymów oraz zwiększającego przyswajalność azotu.

Dzięki szerokiej gamie dostępnych kombinacji, nawozy wieloskładnikowe pozwalają zoptymalizować żywienie roślin pod kątem specyficznych potrzeb danej uprawy i warunków glebowych.

Analiza gleby

Pierwszym krokiem na drodze do dobrania odpowiedniego nawozu wieloskładnikowego jest przeprowadzenie analizy gleby, która ma na celu określenie jej składu chemicznego, pH, aktualnego poziomu składników odżywczych oraz struktury. Analiza pozwala określić faktyczne niedobory makro- i mikroelementów w glebie.

Potrzeby roślin

Rośliny uprawne, co oczywiste, mają różne wymagania w zakresie dostaw składników odżywczych. Przykładowo: zboża intensywnie wykorzystują azot, natomiast rośliny cebulowe mogą wymagać więcej potasu. Tutaj kluczowe jest doświadczenie rolnika, poziom jego wiedzy, a także korzystanie ze wsparcia merytorycznego np. lokalnych ośrodków doradztwa rolniczego, co ma na celu ustalenie faktycznych wymagań roślin w kontekście doboru odpowiedniego nawozu NPK.

pH gleby

pH gleby może wpływać na przyswajalność składników odżywczych przez rośliny. Dla przykładu: w celu obniżenia pH warto sięgać po nawozy wieloskładnikowe zawierające siarkę, a w celu podniesienia pH – nawozy z dodatkiem wapnia.

Konsultacja z ekspertem

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących wyboru nawozu wieloskładnikowego, warto skonsultować się z ekspertami z zakresu nawożenia czy z agrotechnikami, którzy podpowiedzą optymalny rodzaj produktu z uwzględnieniem zarówno specyfiki danego stanowiska, jak i potrzeb uprawianej rośliny.

Takiej bezpłatnej i niezobowiązującej pomocy udzielą Ci eksperci Polfert Group, jednego z liderów polskiego rynku dystrybucji nawozów dla rolnictwa.

Autor: Polfert
Udostępnij:

Zobacz również

Skontaktuj się z nami

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcami Polfert Group i otrzymaj indywidualną, niezobowiązującą ofertę oraz skorzystaj z fachowych porad ekspertów.

Formularz zamówienia

Formularz zamówienia

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcami Polfert Group i otrzymaj indywidualną, niezobowiązującą ofertę oraz skorzystaj z fachowych porad ekspertów.

Zapytaj o nawóz